  • S-8521E15MC-BLAT2G
S-8521E15MC-BLAT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8521E15MC-BLAT2G
HK JDW NO:
724-S-8521E15MC-BLAT2G
Description:
5 Terminals 2.5V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8521E15MC-BLAT2G Overview
In the SC-74A, SOT-753 package, the switching controller meets most application requirements. There is sufficient capacity to generate switching controller for outputs 1. Tape & Reel (TR) solid enclosure protects the pmic. With this function, you can deal with Transistor Driver dc switching's outputs (s). DC control operates at 2.5V~10V volts and has 2.5V~10V supply voltage. Suitable for a -40°C~85°C TA dc switcher. This switching controller can switch at 300kHz. As it has a Surface Mount value, it can be used for general dc dc regulator. Enable provides dcdc regulator efficient switching control. The switch converters are connected to an analog IC with a SWITCHING CONTROLLER output. Thare switching converters has a terminal (s) at DUAL . An array of 5 terminations of dc switching. This dc dc converter ic uses a variety of control techniques, including PULSE WIDTH MODULATION. DC switcher's input voltageis set to 2.5V. Input voltage of dc dc voltage regulator must be 2.5V. Test statistics indicate DC regulator outputs 1.5V voltage. The value of DC to DC voltage regulator is set at ALSO OPERATES AS PFM in order to fulfill the requirements more effectively. 0.05A is the largest value switching converter outputs.
S-8521E15MC-BLAT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
ALSO OPERATES AS PFM
S-8521E15MC-BLAT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8521E15MC-BLAT2G DC to DC converter applications.
  • Product burn-in
  • Laboratories
  • Refrigerators of central air conditioners
  • Household control circuits
  • Special machining machine tools
  • Photovoltaic power
  • Fire elevators
  • Thermal power
  • Smoke exhaust equipment
  • Low output voltage switching power supply circuits
Step5Bar-code shipping tag
S-8521E15MC-BLAT2G
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Output Voltage
    1.5V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    2.5V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~10V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm