  • S-8521F36MC-BPVT2G
S-8521F36MC-BPVT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8521F36MC-BPVT2G
HK JDW NO:
724-S-8521F36MC-BPVT2G
Description:
5 Terminals 2.5V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8521F36MC-BPVT2G Overview
With a SC-74A, SOT-753 package, the switching controller is suitable for a wide range of applications. There is sufficient capacity to generate switching controller for outputs 1. Packaged in solid enclosures, this pmic has a Tape & Reel (TR) rating. Transistor Driver dc switching's outputs (s) can be handled by it. 2.5V~16V is the supply voltage and the operating voltage of the dc control. Suitable for work in a -40°C~85°C TA dc switcher. There is a switch at 300kHz that can be used with this controller. dc dc regulator is made easier with Surface Mount. Enable provides dcdc regulator efficient switching control. Switch converters are connected to ICs with SWITCHING CONTROLLER analog outputs. There are a DUAL terminal on the switching converters. 5 terminations with various dc switching's functions. A few of the control techniques these dc dc converter ics adapt include PULSE WIDTH MODULATION. 2.5V should be the minimum input voltage for the dc dc voltage regulator. As determined by the test statistics, the output voltage of DC regulator is 3.6V. This value is ALSO OPERATES AS PFM so that DC to DC voltage regulator better serves the purpose. A maximum value of 0.05A is output for current.
S-8521F36MC-BPVT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
ALSO OPERATES AS PFM
S-8521F36MC-BPVT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8521F36MC-BPVT2G DC to DC converter applications.
  • Boring machines
  • Industrial robots
  • Imported equipment
  • Computer-related products
  • Packaging
  • USB circuits
  • Serial communication converter
  • Injection molding machinery
  • Program control systems
  • Fire elevators
Step5Bar-code shipping tag
S-8521F36MC-BPVT2G
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Output Voltage
    3.6V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~16V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm