  • S-8533A18AFT-TB-U
S-8533A18AFT-TB-U
advertisement
Manufacturer No:
S-8533A18AFT-TB-U
HK JDW NO:
724-S-8533A18AFT-TB-U
Package:
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
S-8533A18AFT-TB-U
Description:
8 Terminals 2.7V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8533A18AFT-TB-U Overview
The switching controller fits in the 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package and is ideal for most applications. This dc motor controller can be used to generate outputs with 1 numbers. Packaging for the pmic consists of Tape & Reel (TR) solid enclosures. With this function, you can deal with Transistor Driver dc switching's outputs (s). The supply and operating voltage of the dc control are 2.7V~16V. Suitable for a -40°C~85°C TA dc switcher. In this switching controller, the switch can be set to 300kHz. As it has a Surface Mount value, it can be used for general dc dc regulator. To provide efficient switching control, Enable, Soft Start is included in the dcdc regulator. Connected to a SWITCHING CONTROLLER analog IC, the switch converters are connected to a power supply. Thare switching converters has a terminal (s) at DUAL . 8 terminations with various dc switching's functions. Some of the control techniques used by these dc dc converter ics are PULSE WIDTH MODULATION. DC switcher's input voltageis 2.7V volts. It is recommended to use 2.7V as the minimum input voltage of dc dc voltage regulator. A 1.8V voltage of DC regulator was detected in the test statistics.
S-8533A18AFT-TB-U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
Enable, Soft Start
PULSE WIDTH MODULATION
S-8533A18AFT-TB-U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8533A18AFT-TB-U DC to DC converter applications.
  • USB circuits
  • Program control systems
  • Refrigerators of central air conditioners
  • Hydrogen power
  • Network technology
  • Bending machines
  • Electrical power transmission
  • Machining centers
  • Pipe bending machines
  • Nuclear power plants
Step5Bar-code shipping tag
S-8533A18AFT-TB-U
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Output Voltage
    1.8V
  • Input Voltage-Nom
    2.7V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~16V
  • Input Voltage (Min)
    2.7V
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Control Technique
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    4.4mm
  • Width
    3mm