  • S-8533A28AFT-TB-G
S-8533A28AFT-TB-G
advertisement
Manufacturer No:
S-8533A28AFT-TB-G
HK JDW NO:
724-S-8533A28AFT-TB-G
Package:
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
S-8533A28AFT-TB-G
Description:
8 Terminals 2.7V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8533A28AFT-TB-G Overview
This switching controller fits most application requirements since it is packaged in a 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. There is sufficient capacity to generate switching controller for outputs 1. An enclosure of Tape & Reel (TR) is used to package the PMIC. Transistor Driver dc switching's outputs (s) can be handled by it. This dc control has a supply voltage and operating voltage of 2.7V~16V. A -40°C~85°C TA dc switcher is not a problem. The switching controller can be switched at 300kHz. The Surface Mount makes it ideal for general dc dc regulator. In order to control switching efficiently, the dcdc regulator features Enable, Soft Start. An analog IC with the SWITCHING CONTROLLER signal is connected to the switch converters. Thare switching converters has a terminal (s) at DUAL . An array of 8 terminations of dc switching. Some of the control techniques adapted by these dc dc converter ics include PULSE WIDTH MODULATION. The nominal DC switcher's voltage input is 4.2V. Input voltage of dc dc voltage regulator must be 2.7V. Test statistics indicate DC regulator outputs 2.8V voltage.
S-8533A28AFT-TB-G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
Enable, Soft Start
PULSE WIDTH MODULATION
S-8533A28AFT-TB-G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8533A28AFT-TB-G DC to DC converter applications.
  • Industrial robots
  • Grinders
  • Die casting equipment
  • Electric water heaters
  • Scientific research
  • Television equipment
  • Smoke exhaust equipment
  • Geothermal power
  • Boring machines
  • Emergency lighting monitoring equipment
Step5Bar-code shipping tag
S-8533A28AFT-TB-G
  • Package / Case
    8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Terminal Finish
    TIN BISMUTH
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Output Voltage
    2.8V
  • Input Voltage-Nom
    4.2V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~16V
  • Input Voltage (Min)
    2.7V
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Control Technique
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    4.4mm
  • Width
    3mm