  • S101K29SL0N6TK5R
S101K29SL0N6TK5R
advertisement
Manufacturer No:
S101K29SL0N6TK5R
HK JDW NO:
886-S101K29SL0N6TK5R
Datasheet:
S101K29SL0N6TK5R
Description:
S 100pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% SL 0.295Dia 7.50mm -55°C~125°C Through Hole Radial, Disc
Quantity:
In Stock : 58144
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
S101K29SL0N6TK5R
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    S
  • Size / Dimension
    0.295Dia 7.50mm
  • Tolerance
    ±10%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    SL
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Voltage - Rated
    1000V 1kV
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lead Style
    Straight
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    7.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.453 11.50mm
  • Thickness
    4mm