  • S472M39Z5UN63J6R
S472M39Z5UN63J6R
advertisement
Manufacturer No:
S472M39Z5UN63J6R
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-S472M39Z5UN63J6R
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
S472M39Z5UN63J6R
Description:
S 4700pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±20% Z5U 0.394Dia 10.00mm -30°C~125°C Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
S472M39Z5UN63J6R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -30°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    S
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    Z5U
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    1000V 1kV
  • Capacitance
    4700pF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Dielectric
    Z5U
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Style
    Straight
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm