  • SA16AHE3/54
SA16AHE3/54
advertisement
Manufacturer No:
SA16AHE3/54
HK JDW NO:
884-SA16AHE3/54
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
SA16AHE3/54
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SA16AHE3/54
    10 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    DO-204AC, DO-15, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    16V
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    3W
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power Line Protection
    No
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    26V
  • Clamping Voltage
    26V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    16V
  • Peak Pulse Current
    19.2A
  • Reverse Standoff Voltage
    16V
  • Max Surge Current
    19.2A
  • Peak Pulse Power
    500W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    17.8V