  • SA26CAHE3/73
SA26CAHE3/73
advertisement
Manufacturer No:
SA26CAHE3/73
HK JDW NO:
884-SA26CAHE3/73
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
SA26CAHE3/73
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SA26CAHE3/73
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    31 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AC, DO-15, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    DO-204AC (DO-15)
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
  • Published
    1997
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Automotive
  • Max Power Dissipation
    500W
  • Operating Supply Voltage
    26V
  • Polarity
    Bidirectional
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    28.9V
  • Power - Peak Pulse
    500W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    11.9A
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    42.1V
  • Clamping Voltage
    42.1V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    26V
  • Peak Pulse Current
    11.9A
  • Reverse Standoff Voltage
    26V
  • Max Surge Current
    11.9A
  • Peak Pulse Power
    500W
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    28.9V