  • SA28CA-E3/54
SA28CA-E3/54
advertisement
Manufacturer No:
SA28CA-E3/54
HK JDW NO:
884-SA28CA-E3/54
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
SA28CA-E3/54
Description:
Diode TVS Single Bi-Dir 28V 500W 2-Pin DO-15 T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SA28CA-E3/54
    Select All
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power Line Protection
    No
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    45.4V
  • Clamping Voltage
    45.4V
  • Peak Pulse Current
    11A
  • Reverse Standoff Voltage
    28V
  • Max Surge Current
    11A
  • Peak Pulse Power
    500W
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    31.1V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Reverse Breakdown Voltage
    31.1V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    DO-204AC, DO-15, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Published
    2016
  • Series
    TransZorb®
    2
  • Termination
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    500W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    28V