  • SAB-C161O-L25M
SAB-C161O-L25M
advertisement
Manufacturer No:
SAB-C161O-L25M
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-SAB-C161O-L25M
Package:
Datasheet:
Description:
Microcontroller 80 Pin 5V
Quantity:
In Stock : 8084
Step5Bar-code shipping tag
SAB-C161O-L25M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    80
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    80
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    SPI, USART
  • Power Dissipation-Max
    1.5W
  • Number of I/O
    63
  • RAM Size
    2kB
  • Memory Type
    ROMless
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Supply Current-Max
    60mA
  • Bit Size
    16
  • Frequency (Max)
    25MHz
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
    YES
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Number of Programmable I/O
    63
  • RAM (bytes)
    2048
  • Number of SPI Channels
    1
  • Height
    2mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm