  • XMC4700F144K2048AAXQMA1
XMC4700F144K2048AAXQMA1
advertisement
Manufacturer No:
XMC4700F144K2048AAXQMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-XMC4700F144K2048AAXQMA1
Package:
144-LQFP Exposed Pad
Description:
2MB 2M x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller XMC4000 Series 144 Pin 144MHz 1.3V 144-LQFP Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
XMC4700F144K2048AAXQMA1 Description
XMC4700F144K2048AAXQMA1 Features
  • High-Performance 32-bit ARM Cortex-M4 CPU
  • General Purpose DMA with up to 12 channels
  • Flexible CRC Engine (FCE) for multiple-bit error detection
  • 16 KB on-chip boot ROM
  • Programmable port driver control module (PORTS)
XMC4700F144K2048AAXQMA1 Applications
  • Industrial control
  • Power conversion
  • Sense & Control
  • Industrial connectivity
Step5Bar-code shipping tag
XMC4700F144K2048AAXQMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LQFP Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2015
  • Series
    XMC4000
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • Max Power Dissipation
    1.4W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    144MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    CAN, Ethernet, I2C, I2S, LIN, SPI, UART, USB
  • Memory Size
    2MB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    119
  • RAM Size
    352K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3.13V~3.63V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M4
  • Peripherals
    DMA, I2S, LED, POR, Touch-Sense, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    2MB 2M x 8
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, LINbus, MMC/SD, SPI, UART/USART, USB OTG, USIC
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 32x12b; D/A 2x12b
  • Watchdog Timer
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
    NO
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Core Architecture
    ARM
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Number of Programmable I/O
    117
  • Number of UART Channels
    4
  • Number of ADC Channels
    32
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Ambient Temperature Range High
    125°C
  • Number of SPI Channels
    6
  • Number of USB Channels
    1
  • Height
    1.6mm
  • Length
    20mm