  • SAF-XE167F-96F66LAB
SAF-XE167F-96F66LAB
advertisement
Manufacturer No:
SAF-XE167F-96F66LAB
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-SAF-XE167F-96F66LAB
Package:
LQFP
Datasheet:
Description:
Microcontroller 144 Pin LQFP
Quantity:
In Stock : 3705
Step5Bar-code shipping tag
SAF-XE167F-96F66LAB
  • Package / Case
    LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    144
  • Number of Terminations
    144
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.6V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    CAN
  • Memory Size
    768kB
  • Power Dissipation-Max
    1W
  • Number of I/O
    115
  • RAM Size
    64kB
  • Memory Type
    FLASH
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Bit Size
    16
  • Frequency (Max)
    66MHz
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    11
  • Address Bus Width
    24
  • ROM (words)
    786432
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Number of Programmable I/O
    118
  • RAM (bytes)
    65536
  • Length
    20mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm