  • SAK-C167CR-L33MTR
SAK-C167CR-L33MTR
advertisement
Manufacturer No:
SAK-C167CR-L33MTR
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-SAK-C167CR-L33MTR
Package:
Datasheet:
SAK-C167CR-L33MTR
Description:
Microcontroller 144 Pin 5V
Quantity:
In Stock : 14009
Step5Bar-code shipping tag
SAK-C167CR-L33MTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    144
  • Number of Terminations
    144
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Number of I/O
    111
  • Speed
    33 MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Clock Frequency
    40MHz
  • Bit Size
    16
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Address Bus Width
    24
  • External Data Bus Width
    16
  • RAM (bytes)
    2048
  • ROM Programmability
    MROM
  • Length
    28mm
  • Height Seated (Max)
    2.75mm
  • Width
    28mm