  • SBAV70LT3G
SBAV70LT3G
advertisement
Manufacturer No:
SBAV70LT3G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-SBAV70LT3G
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
SBAV70LT3G
Purchasing and Inquiry
SBAV70LT3G Overview
There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 1.25V.0.1A is the maximum output voltage array can support.Maintaining a surge current under 500mA and not letting it exceed it is the key to preventing it.Devices that have a forward voltage of 200mA will operate.Devices like this one are powered with a reverse voltage peak of 2.5μA.As a reverse biased semiconductor device, its maximal reverse leakage current is 100μA.There are no other devices in the electrical or electronic world that produce more 300mW heat (energy loss).
SBAV70LT3G Features
1.25V forward voltage
a maximum output voltage of 0.1A
a peak voltage of 2.5μA
a reverse voltage peak of 2.5μA
SBAV70LT3G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SBAV70LT3G applications of rectifier diode array.
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Rectifier for drives applications
  • Battery chargers
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Step5Bar-code shipping tag
SBAV70LT3G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    BAV70L
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 70V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.25V @ 150mA
  • Forward Current
    200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100μA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    500mA
  • Output Current-Max
    0.1A
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    100V
  • Current - Average Rectified (Io)
    200mA DC
  • Forward Voltage
    1.25V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    70V
  • Average Rectified Current
    200mA
  • Reverse Recovery Time
    6 ns
  • Peak Reverse Current
    2.5μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    70V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    500mA