  • SBCHE151R0K
SBCHE151R0K
advertisement
Manufacturer No:
SBCHE151R0K
HK JDW NO:
792-SBCHE151R0K
Package:
Axial, Radial Formed
Datasheet:
SBCHE151R0K
Description:
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1Ohm, Wirewound,
Quantity:
In Stock : 380
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SBCHE151R0K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Axial, Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Radial Formed
  • Operating Temperature
    -55°C~350°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    SBC, CGS
  • Size / Dimension
    0.394 x 0.354 Rectangularx2.953L 10.00mmx9.00mmx75.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Flame Proof, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial, Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±400ppm/°C
  • Resistance
    1Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Voltage - Rated
    4.1V
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    17W
  • Voltage - Rated DC
    4.1V
  • Max Power Dissipation
    17W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    9mm
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Lead Length
    30mm
  • Lead Diameter
    0.8 mm
  • Size Code
    3935
  • ELV
    Compliant
  • Number of Resistors
    1
  • Height
    10mm