  • SBL8L40HE3/45
SBL8L40HE3/45
advertisement
Manufacturer No:
SBL8L40HE3/45
HK JDW NO:
884-SBL8L40HE3/45
Package:
TO-220-2
Datasheet:
SBL8L40HE3/45
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 500mV @ 8A -65°C~125°C 1mA @ 40V 2-Termination Tube TO-220-2 Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
SBL8L40HE3/45
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-2
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Pin Count
    3
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    500mV @ 8A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    8A
  • Max Reverse Leakage Current
    1mA
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~125°C
  • Max Surge Current
    250A
  • Output Current-Max
    8A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    500mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    8A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    1mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    40V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    250A