  • SDE1006A-391K
SDE1006A-391K
advertisement
Manufacturer No:
SDE1006A-391K
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SDE1006A-391K
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SDE1006A-391K
Description:
Inductor Power Unshielded Wirewound 390uH 10% 1KHz Ferrite 650mA 1.3Ohm DCR Automotive T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SDE1006A-391K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    SDE1006A
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.354W 10.00mmx9.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Silver/Nickel/Tin (Ag/Ni/Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Embossed , 13 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    9mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    650mA
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    390μH
  • Test Frequency
    1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.3Ohm Max
  • Max DC Current
    650mA
  • Frequency - Self Resonant
    3.3MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Current - Saturation
    700mA
  • Case/Size Code
    4035
  • Inductance Tolerance
    10%
  • RMS Current (Irms)
    650mA
  • Height
    5.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.228 5.80mm