  • SDR1307-821K
SDR1307-821K
advertisement
Manufacturer No:
SDR1307-821K
HK JDW NO:
103-SDR1307-821K
Step5Bar-code shipping tag
SDR1307-821K
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Core Material
    FERRITE
  • Series
    SDR1307
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
    1
  • Construction
    Bobbin
  • Inductance
    820 μH
  • Test Frequency
    0.1MHz
  • Max DC Current
    750mA
  • Frequency - Self Resonant
    1.5MHz
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    10
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    1.3Ohm
  • Inductance-Nom (L)
    820 µH
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 0.796 MHZ
  • Height
    7mm