  • SDR2207-5R6ML
SDR2207-5R6ML
advertisement
Manufacturer No:
SDR2207-5R6ML
HK JDW NO:
103-SDR2207-5R6ML
Datasheet:
SDR2207-5R6ML
Description:
Fixed Inductors 5.6uH 20% SMD 2207
Step5Bar-code shipping tag
SDR2207-5R6ML
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    SDR2207
  • Size / Dimension
    0.866Lx0.591W 22.00mmx15.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e1
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    Wirewound
  • Resistance
    13.4MOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Packing Method
    TR
    1
  • Depth
    15.3mm
  • Current Rating
    7.8A
  • Inductance
    5.6μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    13.4mOhm Max
  • Max DC Current
    7.8A
  • Frequency - Self Resonant
    30MHz
  • Q @ Freq
    50 @ 3MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    50
  • Current - Saturation
    14A
  • Q Factor
    50
  • Case/Size Code
    8759
  • Inductance Tolerance
    20%
  • RMS Current (Irms)
    7.8A
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.307 7.80mm