  • SF-0402FP350F-2
SF-0402FP350F-2
advertisement
Manufacturer No:
SF-0402FP350F-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SF-0402FP350F-2
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
SF-0402FP350F-2
Description:
0402 SMD FAST-ACTING PRECISION T
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SF-0402FP350F-2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~90°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SinglFuse™ SF-0402FPxxxF
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W x 0.013 H 1.00mmx0.51mmx0.33mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    PRE ARCING TIME: OPEN WITHIN 5 SEC AT 200% RATED CURRENT
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Current Rating (Amps)
    3.5A
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Base Part Number
    SF-0402
  • Reference Standard
    UL
  • Approval Agency
    UL
  • Body Length or Diameter
    1mm
  • Body Breadth
    0.51 mm
  • Physical Dimension
    1mm x 0.51mm x 0.33mm
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A
  • Rated Current
    3.5A
  • Melting I2t
    0.34
  • DC Cold Resistance
    0.012Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Body Height
    0.33mm