  • SF-2923HC50C-2
SF-2923HC50C-2
advertisement
Manufacturer No:
SF-2923HC50C-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SF-2923HC50C-2
Package:
2-SMD, J-Lead
Datasheet:
SF-2923HC50C-2
Description:
BOURNS - SF-2923HC50C-2 - SICHERUNG, HOCHSTROM, 50A, 2923
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SF-2923HC50C-2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, J-Lead
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SinglFuse™ SF-2923HC-C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.228W x 0.157 H 7.30mmx5.80mmx4.00mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Additional Feature
    PRE ARCING TIME: OPEN WITHIN 60 SEC AT 250% RATED CURRENT
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • Current Rating (Amps)
    50A
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Base Part Number
    SF-2923
  • Reference Standard
    UL
  • Approval Agency
    UL
  • Body Length or Diameter
    7.3mm
  • Body Breadth
    5.8 mm
  • Physical Dimension
    7.3mm x 5.8mm x 4mm
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    300A
  • Rated Current
    50A
  • Melting I2t
    1750
  • DC Cold Resistance
    0.0007Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Joule Integral-Nom
    1750 J
  • Body Height
    4mm