  • SF-2923UC40C-2
SF-2923UC40C-2
advertisement
Manufacturer No:
SF-2923UC40C-2
HK JDW NO:
103-SF-2923UC40C-2
Datasheet:
SF-2923UC40C-2
Description:
FUSE BOARD MOUNT 40A 80VDC 2SMD
Step5Bar-code shipping tag
SF-2923UC40C-2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    SinglFuse™ SF-2923UC-C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.228W x 0.157 H 7.30mmx5.80mmx4.00mm
  • Additional Feature
    PRE ARCING TIME: OPEN WITHIN 60 SEC AT 250% RATED CURRENT
  • Voltage - Rated DC
    80V
  • Current Rating (Amps)
    40A
  • Body Length or Diameter
    7.3mm
  • Body Breadth
    5.8 mm
  • Physical Dimension
    7.3mm x 5.8mm x 4mm
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    450A
  • Rated Current
    40A
  • Melting I2t
    416
  • DC Cold Resistance
    0.001Ohm
  • Joule Integral-Nom
    416 J
  • Body Height
    4mm