  • SF-2923UC60C-2
SF-2923UC60C-2
advertisement
Manufacturer No:
SF-2923UC60C-2
HK JDW NO:
103-SF-2923UC60C-2
Datasheet:
SF-2923UC60C-2
Description:
Fuse Chip 60A 80V SMD Solder Pad 2923 5.8 X 7.3 X 4mm Ceramic T/R
Step5Bar-code shipping tag
SF-2923UC60C-2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    SinglFuse™ SF-2923UC-C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.228W x 0.157 H 7.30mmx5.80mmx4.00mm
  • Additional Feature
    PRE ARCING TIME: OPEN WITHIN 60 SEC AT 250% RATED CURRENT
  • Voltage - Rated DC
    80V
  • Current Rating (Amps)
    60A
  • Body Length or Diameter
    7.3mm
  • Body Breadth
    5.8 mm
  • Physical Dimension
    7.3mm x 5.8mm x 4mm
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    450A
  • Rated Current
    60A
  • Melting I2t
    1260
  • DC Cold Resistance
    0.00065Ohm
  • Joule Integral-Nom
    1260 J
  • Body Height
    4mm