  • SFA44T7.5K288B-F
SFA44T7.5K288B-F
advertisement
Manufacturer No:
SFA44T7.5K288B-F
HK JDW NO:
192-SFA44T7.5K288B-F
Package:
Radial, Can
Datasheet:
SFA44T7.5K288B-F
Purchasing and Inquiry
SFA44T7.5K288B-F Overview
Electrical devices with 0.810 20.57mm lead spacing are used in this application.In a temperature range of -40°C~70°C, the device can be operated.
SFA44T7.5K288B-F Features
SFA44T7.5K288B-F Applications
  • Matching networks
  • Filtering
  • Audio/video equipment
  • Switch-mode power supplies
  • VCO's
  • Test and measuring equipment
  • Satellite TV
  • Lighting
  • Snubbering
  • Bypassing
Step5Bar-code shipping tag
SFA44T7.5K288B-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SF
  • Size / Dimension
    2.160Lx1.310W 54.86mmx33.27mm Lip
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Quick Connect, Disconnect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Motor Run
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 440
  • HTS Code
  • Capacitance
    7.5μF
  • Voltage - Rated AC
    440V
  • Lead Pitch
    20.574mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.810 20.57mm
  • Height Seated (Max)
    3.000 76.20mm
  • Length
    54.864mm
  • Width
    33.274mm