  • SFR2500003909JA500
SFR2500003909JA500
advertisement
Manufacturer No:
SFR2500003909JA500
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-SFR2500003909JA500
Package:
Axial
Description:
FIXED RESISTOR, 39Ohm, 0.4W, Metal Film,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SFR2500003909JA500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    SFR25
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    39Ohm
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    0.4W
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    400mW
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Max Power Dissipation
    400mW
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.4W
  • Lead Length
    26mm
  • Lead Diameter
    580 μm
  • Diameter
    2.5mm