  • SGB30N60ATMA1
SGB30N60ATMA1
advertisement
Manufacturer No:
SGB30N60ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-SGB30N60ATMA1
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
SGB30N60ATMA1
Description:
Quantity:
In Stock : 12204
Step5Bar-code shipping tag
SGB30N60ATMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    LOW CONDUCTION LOSS
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    GB30N60
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    250W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    41A
  • Turn On Time
    78 ns
  • Test Condition
    400V, 30A, 11 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.4V @ 15V, 30A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    391 ns
  • IGBT Type
    NPT
  • Gate Charge
    140nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    112A
  • Td (on/off) @ 25°C