  • SGF23N60UFDM1TU
SGF23N60UFDM1TU
advertisement
Manufacturer No:
SGF23N60UFDM1TU
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-SGF23N60UFDM1TU
Package:
TO-3P-3 Full Pack
Datasheet:
SGF23N60UFDM1TU
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SGF23N60UFDM1TU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Base Part Number
    SG*23N60
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    75W
  • Reverse Recovery Time
    60ns
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    23A
  • Test Condition
    300V, 12A, 23Ohm, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.6V @ 15V, 12A
  • Gate Charge
    49nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    92A
  • Td (on/off) @ 25°C
    17ns/60ns
  • Switching Energy
    115μJ (on), 135μJ (off)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-3P-3 Full Pack
  • Supplier Device Package
    TO-3PF
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ