  • SLD58-018
SLD58-018
advertisement
Manufacturer No:
SLD58-018
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-SLD58-018
Package:
P600, Axial
Datasheet:
SLD58-018
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SLD58-018
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    P600, Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, SLD
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    Automotive
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    64.4V
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    58.6A
  • Clamping Voltage
    93.6V
  • Peak Pulse Current
    58.6A
  • Reverse Standoff Voltage
    58V
  • Peak Pulse Power
    5kW