  • SM320C40GFS60
SM320C40GFS60
advertisement
Manufacturer No:
SM320C40GFS60
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SM320C40GFS60
Package:
Datasheet:
Description:
1.27mm 5V CPLD 325 Pin 60MHz 5V
Purchasing and Inquiry
SM320C40GFS60 Overview
325 terminations are available for its use.The voltage supplied by 5V is used to operate it.Pins are present on the 325 component.In its configuration, 325 pins can be found.This device is designed specifically to operate at frequency 60MHz.The mounting method is Through Hole.Based on its specific characteristics, this device can be classified into the subcategory of Digital Signal Processors.Devices like this can be powered with as little as 4.75V volts.The maximum voltage for this device is 5.25V.Using 5V as the supply voltage, it operates.It is supplied with 5V electric power.This device utiliDIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHERes the DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER type of uPs, uCs, and peripheral ICs.It is recommended to operate at a lower temperature than 100°C.It should operate at a temperature greater than -55°C.It is possible to program 2 timers in industrial environments to provide accurate feedback and trigger events.The maximum value of its frequency should be kept below 60MHz.In order to transfer data without overloading the CPU, 6 DMA channels are used.
SM320C40GFS60 Features
Operating supply voltage of 5V
DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER as uPs/uCs/Peripheral Ics
SM320C40GFS60 Applications
There are a lot of Texas Instruments SM320C40GFS60 DSP applications.
  • Smart phones
  • Tomography technology
  • Biomedical engineering
  • Automobile electronic gadgets
  • Automatic analysis system of EEG or ECG
  • Seismology
  • Voice recognition
  • Computers and laptop
  • Smart camera
  • 3D tomography and imaging processing
Step5Bar-code shipping tag
SM320C40GFS60
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Number of Pins
    325
  • Number of Terminations
    325
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    PERPENDICULAR
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    60MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • RAM Size
    8kB
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
  • Supply Current-Max
    850mA
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    60MHz
  • Data Bus Width
    32b
  • ROM (words)
    4G
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    YES
  • Format
    FLOATING POINT
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
    8192
  • Number of Timers
    2
  • Barrel Shifter
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Number of DMA Channels
    6
  • Height
    5.59mm
  • Length
    47.25mm
  • Width
    47.25mm
  • Thickness
    3.62mm