  • SM32DM355GCEM216EP
SM32DM355GCEM216EP
advertisement
Manufacturer No:
SM32DM355GCEM216EP
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SM32DM355GCEM216EP
Package:
337-LFBGA
Description:
0.65mm CPLD TMS320DM3x, DaVinci? Series 32DM355 337 Pin 216MHz 1.3V 337-LFBGA
Purchasing and Inquiry
SM32DM355GCEM216EP Overview
The 337-LFBGA package contains these electronic components.There is a packaging method of Tray provided with it.With its association with Digital Media System-on-Chip (DMSoC), it is suitable for a wide range of applications.Surface Mount is mounted in a manner that allows it to be moved.Operating at the temperature of -55°C~125°C TC ensures its normal operation.In analog circuits, the analog voltage range 1.8V 3.3V represents the voltage range that is available for input or output.There are several digital signal processors in the TMS320DM3x, DaVinci? series, including this one.For its use, it has 337 terminations.Using 1.3V as the supply voltage, it operates.Pins are present on the 337 component.337 pins can be found in its configuration.The base part number 32DM355 can be used to identify many associated parts.The device operates at the frequency of 216MHz in accordance with a specific design.In order to mount it, it utiliSurface Mountes the Surface Mount method.As a result of its specific characteristics, this device can be classified under the Digital Signal Processors subcategory.It is possible to supply as low a voltage as 1.235V to this device.The maximum voltage for this device is 1.365V.The device operates on a voltage of 1.3V as its supply voltage.The 3 UART channels are configured to support asynchronous serial transmissions of data in a format and speed that can be configured.
SM32DM355GCEM216EP Features
Supplied in the 337-LFBGA package
Operating supply voltage of 1.3V
SM32DM355GCEM216EP Applications
There are a lot of Texas Instruments SM32DM355GCEM216EP DSP applications.
  • Telephone conversations
  • Consumer electronic gadgets
  • Medical imaging
  • Audio compression
  • Boats
  • Financial signals
  • Compression of videos
  • Signal processing for telecommunications
  • Vehicle electronics
  • Computer vision technology
Step5Bar-code shipping tag
SM32DM355GCEM216EP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    337-LFBGA
  • Number of Pins
    337
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Series
    TMS320DM3x, DaVinci™
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    337
  • Type
    Digital Media System-on-Chip (DMSoC)
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    1.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    216MHz
  • Base Part Number
    32DM355
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.3V
  • Interface
    ASP, I2C, SPI, UART, USB
  • Max Supply Voltage
    1.365V
  • Min Supply Voltage
    1.235V
  • RAM Size
    32kB
  • Bit Size
    32
  • Format
    FIXED-POINT
  • RAM (words)
    8192
  • Voltage - I/O
    1.8V 3.3V
  • Number of UART Channels
    3
  • Bus Compatibility
    I2C; SPI; UART; USB
  • Non-Volatile Memory
    ROM (8kB)
  • Voltage - Core
    1.30V
  • Height
    1.3mm
  • Length
    13mm
  • Width
    13mm