  • SM5S26HE3/2D
SM5S26HE3/2D
advertisement
Manufacturer No:
SM5S26HE3/2D
HK JDW NO:
884-SM5S26HE3/2D
Package:
DO-218AB
Datasheet:
SM5S26HE3/2D
Step5Bar-code shipping tag
SM5S26HE3/2D
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-218AB
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, PAR®
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY, LOW LEAKAGE CURRENT
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    3.6kW
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SM5S
  • Pin Count
    1
  • Operating Supply Voltage
    26V
  • Number of Elements
  • Element Configuration
    Single
  • Power - Peak Pulse
    3600W 3.6kW
  • Max Reverse Leakage Current
    10μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    46.6V
  • Clamping Voltage
    46.6V
  • Peak Pulse Current
    77A
  • Reverse Standoff Voltage
    26V
  • Max Surge Current
    77A
  • Peak Pulse Power
    3.6kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    5mA
  • Unidirectional Channels
  • Breakdown Voltage
    28.9V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    3600W