  • SM6S15-6003HE3/2D
SM6S15-6003HE3/2D
advertisement
Manufacturer No:
SM6S15-6003HE3/2D
HK JDW NO:
884-SM6S15-6003HE3/2D
Package:
DO-218AB
Datasheet:
SM6S15-6003HE3/2D
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SM6S15-6003HE3/2D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-218AB
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, PAR®
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Applications
    Automotive
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    16.7V
  • Power - Peak Pulse
    4600W 4.6kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    171A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    26.9V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    15V