  • SM6S18AHE3/2D
SM6S18AHE3/2D
advertisement
Manufacturer No:
SM6S18AHE3/2D
HK JDW NO:
884-SM6S18AHE3/2D
Package:
DO-218AB
Datasheet:
SM6S18AHE3/2D
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SM6S18AHE3/2D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-218AB
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, PAR®
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SM6S
  • Pin Count
    1
  • Number of Elements
  • Polarity
    Unidirectional
  • Leakage Current
    10μA
  • Power Dissipation-Max
    6W
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    20V
  • Power - Peak Pulse
    4600W 4.6kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    158A
  • Max Reverse Leakage Current
    10μA
  • Clamping Voltage
    29.2V
  • Peak Pulse Current
    158A
  • Reverse Standoff Voltage
    18V
  • Peak Pulse Power
    4.6kW
  • Test Current
    5mA
  • Breakdown Voltage
    21.05V
  • Reverse Breakdown Voltage
    20V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    3600W