  • SM6T150A-E3/52
SM6T150A-E3/52
advertisement
Manufacturer No:
SM6T150A-E3/52
HK JDW NO:
884-SM6T150A-E3/52
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
SM6T150A-E3/52
Description:
TVS UNIDIR 600W 150V 5% SMB
Step5Bar-code shipping tag
SM6T150A-E3/52
    Select All
  • Leakage Current
    1μA
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    CATHODE
  • Power Line Protection
    No
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    207V
  • Clamping Voltage
    265V
  • Peak Pulse Current
    15A
  • Reverse Standoff Voltage
    128V
  • Max Surge Current
    2.9A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    143V
  • Reverse Breakdown Voltage
    143V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Published
    2011
  • Series
    SM6T, TransZorb®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY ,HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    600W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SM6T
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    128V