  • SM8S20CATR
SM8S20CATR
advertisement
Manufacturer No:
SM8S20CATR
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
HK JDW NO:
730-SM8S20CATR
Package:
DO-218AB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SM8S20CATR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Applications
    Automotive
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    22.2V
  • Power - Peak Pulse
    6600W 6.6kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    204A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    32.4V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    20V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-218AB
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ