  • SM8S36AHE3/2D
SM8S36AHE3/2D
advertisement
Manufacturer No:
SM8S36AHE3/2D
HK JDW NO:
884-SM8S36AHE3/2D
Package:
DO-218AB
Datasheet:
SM8S36AHE3/2D
Description:
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 8.0W 36V 5% Unidir
Step5Bar-code shipping tag
SM8S36AHE3/2D
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    DO-218AB
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Manufacturer Package Identifier
    SM8S36AHE3/2D
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, PAR®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    1
  • ECCN Code
    EAR99
    Automotive
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY, PD-CASE
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    6.6kW
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SM8S
  • Pin Count
    1
  • Operating Supply Voltage
    36V
  • Number of Elements
  • Leakage Current
    10μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    6.6kW
  • Power - Peak Pulse
    6600W 6.6kW
  • Max Reverse Leakage Current
    10μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    58.1V
  • Clamping Voltage
    58.1V
  • Peak Pulse Current
    114A
  • Reverse Standoff Voltage
    36V
  • Max Surge Current
    114A
  • Peak Pulse Power
    6.6kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    5mA
  • Unidirectional Channels
  • Breakdown Voltage
    40V
  • Reverse Breakdown Voltage
    40V
  • Max Breakdown Voltage
    44.2V
  • Max Junction Temperature (Tj)
    175°C
  • Height
    5mm
  • Length
    13.7mm
  • Width
    8.7mm