  • SMA5J12CA-E3/5A
SMA5J12CA-E3/5A
advertisement
Manufacturer No:
SMA5J12CA-E3/5A
HK JDW NO:
884-SMA5J12CA-E3/5A
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
SMA5J12CA-E3/5A
Description:
TVS DIODE 12V 19.9V DO214AC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMA5J12CA-E3/5A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    40 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    TransZorb®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY ,HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SMA5J
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    1μA
  • Power Dissipation-Max
    6.5W
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Power - Peak Pulse
    500W
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    19.9V
  • Clamping Voltage
    19.9V
  • Peak Pulse Current
    25.1A
  • Reverse Standoff Voltage
    12V
  • Max Surge Current
    40A
  • Peak Pulse Power
    500W
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    13.3V
  • Reverse Breakdown Voltage
    13.3V