  • SMA5J12CHE3/5A
SMA5J12CHE3/5A
advertisement
Manufacturer No:
SMA5J12CHE3/5A
HK JDW NO:
884-SMA5J12CHE3/5A
Datasheet:
SMA5J12CHE3/5A
Step5Bar-code shipping tag
SMA5J12CHE3/5A
    DO-214AC, SMA
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
  • Published
    2013
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Automotive
  • Max Power Dissipation
    500W
  • Base Part Number
    SMA5J
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Polarity
    Bidirectional
  • Number of Channels
  • Voltage - Breakdown (Min)
    13.3V
  • Power - Peak Pulse
    500W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    22.7A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    22V
  • Clamping Voltage
    22V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    12V
  • Reverse Standoff Voltage
    12V
  • Max Surge Current
    22.7A
  • Peak Pulse Power
    500W
  • Breakdown Voltage
    13.3V