  • SMA5J28-E3/61
SMA5J28-E3/61
advertisement
Manufacturer No:
SMA5J28-E3/61
HK JDW NO:
884-SMA5J28-E3/61
Datasheet:
SMA5J28-E3/61
Step5Bar-code shipping tag
SMA5J28-E3/61
    Select All
  • Mount
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    TransZorb®
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    500W
  • Base Part Number
    SMA5J
  • Operating Supply Voltage
    28V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Unidirectional
  • Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    50V
  • Clamping Voltage
    50V
  • Peak Pulse Current
    10A
  • Reverse Standoff Voltage
    28V
  • Max Surge Current
    40A
  • Peak Pulse Power
    500W
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    31.1V
  • Reverse Breakdown Voltage
    31.1V