  • SMA5J7.5CA-E3/61
SMA5J7.5CA-E3/61
advertisement
Manufacturer No:
SMA5J7.5CA-E3/61
HK JDW NO:
884-SMA5J7.5CA-E3/61
Datasheet:
SMA5J7.5CA-E3/61
Description:
TVS DIODE 7.5V 12.9V DO214AC
Step5Bar-code shipping tag
SMA5J7.5CA-E3/61
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TransZorb®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY ,HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    500W
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SMA5J
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    7.5V
  • Number of Elements
    1
  • Leakage Current
    200μA
  • Max Reverse Leakage Current
    200μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    12.9V
  • Clamping Voltage
    12.9V
  • Peak Pulse Current
    38.8A
  • Reverse Standoff Voltage
    7.5V
  • Max Surge Current
    40A
  • Peak Pulse Power
    500W
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    8.33V
  • Reverse Breakdown Voltage
    8.33V