  • SMA6J26A-M3/61
SMA6J26A-M3/61
advertisement
Manufacturer No:
SMA6J26A-M3/61
HK JDW NO:
884-SMA6J26A-M3/61
Datasheet:
SMA6J26A-M3/61
Step5Bar-code shipping tag
SMA6J26A-M3/61
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    DO-214AC, SMA
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    TransZorb®
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    4W
  • Voltage - Breakdown (Min)
    28.9V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    14.7A
  • Clamping Voltage
    40.9V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    26V
  • Peak Pulse Current
    14.7A
  • Reverse Standoff Voltage
    26V
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    30.4V