  • SMAJ13HE3/5A
SMAJ13HE3/5A
advertisement
Manufacturer No:
SMAJ13HE3/5A
HK JDW NO:
884-SMAJ13HE3/5A
Datasheet:
SMAJ13HE3/5A
Step5Bar-code shipping tag
SMAJ13HE3/5A
    Select All
  • Mount
    DO-214AC, SMA
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
  • Published
    2009
  • Part Status
    Obsolete
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    Automotive
  • Base Part Number
    SMAJ
  • Operating Supply Voltage
    13V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    14.4V
  • Power - Peak Pulse
    400W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    16.8A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    23.8V
  • Clamping Voltage
    23.8V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    13V
  • Peak Pulse Current
    16.8A
  • Reverse Standoff Voltage
    13V
  • Max Surge Current
    16.8A
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    14.4V