  • SMAJ170C-E3/61
SMAJ170C-E3/61
advertisement
Manufacturer No:
SMAJ170C-E3/61
HK JDW NO:
884-SMAJ170C-E3/61
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
SMAJ170C-E3/61
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMAJ170C-E3/61
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    TransZorb®
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Power Rating
    300W
  • Voltage - Rated DC
    170V
  • Base Part Number
    SMAJ
  • Operating Supply Voltage
    170V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    1μA
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    189V
  • Power - Peak Pulse
    300W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    990mA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    304V
  • Clamping Voltage
    304V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    170V
  • Peak Pulse Current
    990mA
  • Reverse Standoff Voltage
    170V
  • Max Surge Current
    990mA
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    189V
  • Bidirectional Channels
  • Reverse Breakdown Voltage
    189V
  • Number of Bidirectional Channels
  • Height
    2.29mm
  • Length
    5.28mm
  • Width
    2.79mm