  • SMAJ17CA
SMAJ17CA
advertisement
Manufacturer No:
SMAJ17CA
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SMAJ17CA
Datasheet:
SMAJ17CA
Description:
TVS DIODE 17V 27.6V SMA
Step5Bar-code shipping tag
SMAJ17CA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMAJ17CA.
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Digi-Reel®
  • Published
    2010
  • Series
    SMAJ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
    C BEND
  • Base Part Number
    SMAJ17
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.5V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    5μA
  • Voltage - Breakdown (Min)
    18.9V
  • Power - Peak Pulse
    400W
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Clamping Voltage
    27.6V
  • Peak Pulse Current
    14.5A
  • Reverse Standoff Voltage
    17V
  • Max Surge Current
    40A
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    20.9V
  • Reverse Breakdown Voltage
    18.9V