  • SMAJ45CA
SMAJ45CA
advertisement
Manufacturer No:
SMAJ45CA
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SMAJ45CA
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
SMAJ45CA
Description:
TVS DIODE 45V 72.7V SMA
Step5Bar-code shipping tag
SMAJ45CA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMAJ45CA.
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    SMAJ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Base Part Number
    SMAJ45
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.5V
  • Polarity
    Bidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    5μA
  • Element Configuration
  • Voltage - Breakdown (Min)
    50V
  • Power - Peak Pulse
    400W
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Clamping Voltage
    72.7V
  • Peak Pulse Current
    5.5A
  • Reverse Standoff Voltage
    45V
  • Max Surge Current
    40A
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    55.3V
  • Reverse Breakdown Voltage
    50V