  • SMB10J6.0A-E3/52
SMB10J6.0A-E3/52
advertisement
Manufacturer No:
SMB10J6.0A-E3/52
HK JDW NO:
884-SMB10J6.0A-E3/52
Datasheet:
SMB10J6.0A-E3/52
Step5Bar-code shipping tag
SMB10J6.0A-E3/52
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Series
    TransZorb®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    1kW
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SMB10J
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    6V
  • Number of Elements
    1
  • Leakage Current
    1mA
  • Element Configuration
    Single
  • Power - Peak Pulse
    1000W 1kW
  • Max Reverse Leakage Current
    1mA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    10.3V
  • Clamping Voltage
    10.3V
  • Peak Pulse Current
    97.1A
  • Reverse Standoff Voltage
    6V
  • Max Surge Current
    100A
  • Peak Pulse Power
    1kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    10mA
  • Breakdown Voltage
    6.67V
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    6V
  • Reverse Breakdown Voltage
    6.67V