  • SMB8J24CHE3/52
SMB8J24CHE3/52
advertisement
Manufacturer No:
SMB8J24CHE3/52
HK JDW NO:
884-SMB8J24CHE3/52
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
SMB8J24CHE3/52
Step5Bar-code shipping tag
SMB8J24CHE3/52
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    Automotive
  • Base Part Number
    SMB8J
  • Operating Supply Voltage
    24V
  • Polarity
    Bidirectional
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    26.7V
  • Power - Peak Pulse
    800W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    18.6A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    43V
  • Clamping Voltage
    43V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    24V
  • Peak Pulse Current
    18.6A
  • Reverse Standoff Voltage
    24V
  • Max Surge Current
    18.6A
  • Peak Pulse Power
    800W
  • Breakdown Voltage
    26.7V