  • SMBG13A-M3/5B
SMBG13A-M3/5B
advertisement
Manufacturer No:
SMBG13A-M3/5B
HK JDW NO:
884-SMBG13A-M3/5B
Package:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Datasheet:
SMBG13A-M3/5B
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMBG13A-M3/5B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    14.4V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    27.9A
  • Clamping Voltage
    21.5V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    13V
  • Peak Pulse Current
    27.9A
  • Reverse Standoff Voltage
    13V
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Unidirectional Channels
    1
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-215AA, SMB Gull Wing
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C TJ