  • SMBG150A-M3/5B
SMBG150A-M3/5B
advertisement
Manufacturer No:
SMBG150A-M3/5B
HK JDW NO:
884-SMBG150A-M3/5B
Datasheet:
SMBG150A-M3/5B
Step5Bar-code shipping tag
SMBG150A-M3/5B
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    167V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    2.5A
  • Clamping Voltage
    243V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    150V
  • Peak Pulse Current
    2.5A
  • Reverse Standoff Voltage
    150V
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Unidirectional Channels
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C TJ