  • SMBG160A-E3/5B
SMBG160A-E3/5B
advertisement
Manufacturer No:
SMBG160A-E3/5B
HK JDW NO:
884-SMBG160A-E3/5B
Datasheet:
SMBG160A-E3/5B
Step5Bar-code shipping tag
SMBG160A-E3/5B
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SMBG
  • Pin Count
    2
  • Operating Supply Voltage
    160V
  • Number of Elements
    1
  • Leakage Current
    1μA
  • Element Configuration
    No
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    259V
  • Clamping Voltage
    259V
  • Peak Pulse Current
    2.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    160V
  • Max Surge Current
    100A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    178V
  • Reverse Breakdown Voltage
    178V
    DO-215AA, SMB Gull Wing
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ